ارسال پاسخ

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

istma.ir

همایش معرفی صنعت قالبسازی وکسب و کارهای مرتبط برگزار شد

همایش معرفی صنعت قالبسازی وکسب و کارهای مرتبط برگزار شد

همایش مشترک جامعه قالبسازان ایران و دانشکده مهندسی دانشگاه تهران

اولین همایش «معرفی صنعت قالب‌‌سازی و کسب‌وکارهای مرتبط» صبح روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت در سالن آمفی‌تئاتر ساختمان جدید دانشکده مکانیک دانشگاه تهران با حضور کارشناسان بلندپایه، پیشکسوت‌ها و اعضای محترم جامعه صنفی قالب‌سازان ایران برگزار شد.

اولین سخنران این همایش دکتر کارن ابری‌نیا با موضوع «آشنایی با صنعت قالب‌سازی» بود. ایشان در ابتدای سخنانشان پس از تشکر حضار و شرکت‌های معظم قالب‌سازی، از جامعه صنفی قالبسازان ایران بابت همکاری در برگزاری این همایش قدردانی و به همکاری مستمر و ادامه‌دار میان شرکت‌های قالب‌سازی و اعضای جامعه صنفی قالبسازان با دانشگاه تهران ابراز امیدواری کرد.

دکتر ابری‌نیا، پس از معرفی اجمالی دانشکده مکانیک دانشگاه تهران، از ظرفیت‌ها و توانایی‌های آموزشی و پژوهشی این مرکز گفت و بر ارتباط هرچه بیشتر و تمام‌تر حوزه صنعت و دانشگاه تأکید کرد. به‌زعم ایشان، شرط توسعه پایدار صنعت تولید کشور، نیازمند توسعه صنعت قالب‌سازی است که این مسئله تنها در سایه تعامل دانشگاه و صنعت و تبادل دانش و تجربه امکان‌پذیر است. ابری‌نیا پس از ارائه توضیحاتی پیرامون مبانی صنعت قالب‌سازی برای دانشجویان، از بخش صنعت خواست تا همکاری‌ها در سطوح مختلف همچون آموزش و پروژه‌های مشترک، گسترده‌تر باشد و بخش صنعت، فارغ‌التحصیلان این حوزه را به کار بگیرد و تجارب چندین سال تلاش واحد‌ها در اختیار آن‌ها قرار گیرد تا نیروی انسانی کارآزموده‌تر در این بخش از صنعت داشته باشیم.

دکتر ابری‌نیا، در ادامه از ظرفیت‌ دانشگاه در توسعه حوزه‌ کاری قالب‌سازان و توسعه تجارت آن‌ها گفت و افزود، دانشگاه می‌تواند بستر ورود واحد‌های تولیدی قالب‌سازی به شاخه‌های جدید که مغفول مانده و کمتر کارشده باز کند. جمع سپاری Crowd Sourcing مقوله‌ای در سطح اینترنت است اما دکتر ابری‌نیا معتقد بود که با کمک دانشگاه و جامعه قالبسازان می‌توان ایده‌های جدید و نوآوری‌ها، با همکاری متقابل به واقعیت بپیوندد. 

در ادامه مهندس فقیهی، رئیس هیئت‌مدیره جامعه صنفی قالبسازان ایران به پشت تریبون آمد و سخنانی با موضوع «کارآفرینی در صنعت قالب‌سازی» ایراد کردند. فقیهی اشاره کرد که کارآفرینی یک دیدگاه است و نه یک جایگاه و دانشجویان حین تحصیل باید همانند بیاموزند که مثل یک کارآفرین فکر کرده و مثل یک کارآفرین زندگی کنند. تنها در این صورت است که یک شخص می‌تواند به‌جای کارمند یا کارفرما، یک کارآفرین باشد.

ایشان در ادامه مبانی کارآفرینی برای حوزه صنعت را به‌طور کامل برای دانشجویان شرح و بسط داده و افزود، دانشجویان باید حین تحصیل در دانشگاه، بیاموزند که چطور مثل یک کارآفرین فکر کنند و دیدگاه خودشان را از این منظر بهبود بخشند. این تصور حاکم است که هرکه، بتواند برای عده‌ای کار بیافریند، کارآفرین است درصورتی‌که حتی اگر کسی بتواند برای خودش یک شغل ایجاد کند بازهم یک کار‌آفرین موفق خواهد بود. فرق بین کارآفرینی و کارمندی تفاوت در دیدگاه و اختلاف در جایگاه است.

کارآفرین در پی آن است که چطور می‌تواند مشکلات را حل کند و این کارمند است که تنها مشکلات را دریافت و آن را گزارش می‌کند. کارآفرین می‌داند که حتماً درروند کار با مشکلاتی روبرو می‌شود و همواره در پی یافتن راه‌حل برای مشکلات است. کارآفرین به موفقیت در کار و اعتبار شغلی‌اش بیشتر بها می‌دهد. او می‌داند تجارت در دنیای امروز تغییر کرده و بسیار سخت‌تر شده و هر تعللی منجر به حذف شدن از گردانه رقابت می‌شود. دانشجویان نباید منتظر ظرفیت‌های خالی برای اشتغال باشند، بلکه آن‌ها می‌بایست خود برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی کوشا باشند.

به‌زعم ایشان، دنیای امروز دیگر دنیای دانستن تنها نیست بلکه دنیای توانستن است. بسنده کردن تنها به دانش کافی نیست. دانشجویان باید در کنار دانش در کسب مهارت بکوشند و در کنار دانستن و توانستن و کسب مهارت، سعی در تولید به‌صرفه و اقتصادی نماید تا بتواند در رقابت جهانی قرار بگیرند. دانشجویان باید برای کارآفرینی پس از فارغ‌التحصیلی به مفاهیم تجارت آگاه باشند تا بتوانند در کار خود موفق باشند. دانشگاه به دانشجو تنها مبانی درسی آموزش می‌دهد درصورتی‌که دانشجو باید مفاهیم دیگری بیاموزد تا بتوانند آموزه‌های لازم را به کار بندد و از دانش خود نهایت بهره را ببرد. عموماً در محیط کار در کنار تخصص و مهارت، توانایی‌های دیگری هستند که شخص را به موفقیت می‌رسانند. باید هر شخص این توانمندی‌ها را دریابد و آن را در خود تقویت کند.

در صنعت قالب‌سازی، فرصت شغلی و جا برای کار بسیار است. از طرفی مشکلات بسیاری هم در این صنعت وجود دارد. من معتقد هستم که هر جا مشکل هست، فضا و بستری برای کار نیز فراهم است. در قالب‌سازی تقاضا بسیار زیاد است اما ظرفیت کشور برای تولید داخل جوابگو نیست. بنابراین برای قالب‌ساز حرفه‌ای شدن زمان مناسبی است. دانشجویان با فراگیری آموزه‌های لازم می‌توانند در این عرصه موفق باشند.

مهندس فقیهی در ادامه مبانی آموزشی که دانشجویان برای تسلط در عرصه قالب‌سازی نیازمند آن هستند را برشمرد و تأکید کرد که ما در ایران در مدیریت پروژه قالب‌سازی بسیار ضعیف هستیم. درصورتی‌که در چین به ازای هر پنج دست قالب یک مدیر پروژه در واحد قالب‌سازی فعال است. دانشجویان باید برای تبدیل‌شدن به قالب‌سازی موفق، مقوله‌ی مدیریت را می‌بایست به‌صورت علمی و اصولی فراگیرند.

ایشان در پایان سخنانشان از حسن همکاری دانشکده مکانیک دانشگاه تهران و رئیس محترم دکتر ابری‌نیا تشکر و از بزرگان جمع، پیشکسوتان و شرکت‌های حاضر در همایش تشکر و قدردانی کردند.

در ادامه همایش حاج‌آقا مرادی، پیشکسوت صنعت  قالب‌سازی کشور و رئیس شرکت دانش‌بنیان قالب‌سازی مهر کار، به دعوت مهندس فقیهی به پشت تریبون آمدند و با سخنانشان، دانشجویان و صنعتگران حاضر در همایش را از تجارب ارزشمند چندین سال فعالیت قالب‌سازی خود بهره‌مند نمودند. ایشان از دورانی نوجوانی و جوانی خود تا تأسیس شرکت قالب‌سازی مهر گفتند و خطاب به دانشجویان فرمودند: « این کار عشق می‌خواهد. اگر عشق به این کار نداشته باشید خسته خواهید شد و از ادامه این کار بازخواهید ماند. باید بدانید که قالب‌سازی یک هنر است و به چشم یک کار هنری به آن نگاه کنید»

سخنران بعدی همایش آقای مهندس شاهین صدری مدیرعامل شرکت IKID ضمن تشکر از عوامل برگزارکننده همایش، مهم‌ترین ضعف صنعت کشور را، ارتباط کمرنگ بین دانشگاه و بخش تولید برشمرد و ابراز امیدواری کرد تا درآینده این ارتباط قوی‌تر و مستمرتر گردد.

مهندس صدری در تائید سخنان حاج‌آقا مرادی گفت: وقتی شما در تولید یک خودرو همت می‌ورزید، حسی در شما ایجاد می‌شود که گویا در تولد یک محصول شریک هستید و این حس بسیار لذت‌بخشی است. کسی که می‌خواهد وارد عرصه قالب‌سازی شود حداقل می‌بایست ده سال تجربه کاری داشته باشد و دانشجویان می‌توانند با استفاده از زمان چهارساله دانشگاه و حضور در واحد‌های عملی و کارگاهی، تجارب ارزشمندی کسب کرده و در این عرصه حرفی برای گفتن داشته باشند. جدای از دانش فنی، مهارت‌های تخصصی و علاقه، نقش مؤثری در موفقیت در این عرصه دارد.

دانشجویان باید بر حوزه طراحی و شبیه‌سازی متمرکز شوند. فضا برای این کار بسیار فراهم است. در شرکت IKID حدود ۱۰۰۰ نفر نیرو در حال کار هستند و در این شرکت سالی ۱۴۰۰ تن قالب ساخته می‌شود. حتی در شرایط تحریم هم ما قرارداد ساخت قالب به ارزش یک‌میلیون یورو با اسپانیا منعقد کردیم. امکان ساخت در کشور ما وجود دارد اما ضعف در طراحی و شبیه‌سازی، پیشرفت و توسعه ما را با کندی مواجه کرده است. دانشجویان خلاق می‌توانند در این زمینه فعال شوند. امکانات بالقوه‌ای در کشور وجود دارد. هرسال ارز بسیاری از کشور به‌واسطه سفارش قالب از کشور خارج می‌شود. می‌توان امکانات بالقوه را بالفعل تبدیل کرد و صنعت قالب‌سازی را توسعه داد.

سخنران انتهایی همایش، مهندس شهابی زاده عضو هیئت‌علمی مرکز آموزش جامعه قالبسازان ایران با موضوع «فرآیند‌های نوین قالب‌سازی» بود. ایشان به‌طور کامل از  تاریخچه و انواع فرآیندهای شکل‌دهی فلزات برای حضار گفت و فرآیند‌های Forming و Metalworking را به‌طور کامل، موردبررسی قرارداد و مبانی آن را تبیین کرد.

همایش «معرفی صنعت قالب‌سازی و کسب‌وکارهای مرتبط» با یک جلسه پرسش و پاسخ  در انتها به پایان رسید.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد