ارسال پاسخ

۱۸ دى ۱۳۹۵

istma.ir

چهره شاخص : 1-سید جمال رضوی فرد

صنعت قالبسازی نیازمند حمایتهای بیشتر دولت است

در حین برگزاری سمینار صنعت قالبسازی ایران که در تاریخ 22و23 مرداد سال  1363 در محل وزارت صنایع سنگین جمعی از فعالین صنعت قالبسازی ایده تاسیس جامعه قالبسازان ایران را مطرح نمودند. جامعه ای که بتواند در راه اشاعه فرهنگ و علوم در امر صنعت قالبسازی نقش حساس خود را بر عهده گیرد مورد توافق و خواست کلیه شرکت کنندگان قرار گرفت و اواخر همان سال هیات موسسین (شورا) شامل آقایان آینه چیان- اجلی-بهین فر-حشمتی- رضوی فر- رهبر-شهرام نژاد- فرهمندپور-فلاحی- مددی- نظریان و هوشمند تشکیل و اساسنامه جامعه را تهیه و تدوین نمودند.

در اوایل سال 1364 از طرف شورا، هیات اجرایی جامعه متشکل از آقایان بهین فر (رئیس)، فلاحی( خزانه دار)، رضوی فر، مددی، شهرام نژاد برای پیگیری اقدامات قانونی تاسیس جامعه انتخاب شدند. که هیات مذکور در تاریخ 31/1/1365 با مجوز وزارت کشور اولین هیات مدیره جامعه قالبسازان را شکل دادند.

سید جمال رضوی فر را به حق می توان از ارکان تاسیس جامعه دانست. ایشان دبیر شورای موسس و از اعضاء فعال هیات اجرایی و هیات مدیره دوره اول جامعه قالبسازان ایران بودند.

خوشبختانه پس از سالها بی خبری، آقای رضوی فر را در دفتر جامعه ملاقات نمودیم و افتخار انجام مصاحبه با ایشان را داشتیم. در ادامه گفتگوی صمیمانه این پیشکسوت جامعه قالبسازان را می خوانیم:

از خودتان و از گذشته برایمان بگویید؟

من سید جمال رضوی فرد هستم. خیلی خوشحالم که بعد از چندین سال دوری به محل جامعه قالبسازان ایران آمدم و می بینم که جامعه قالبسازان اینقدر پیشرفت کرده است و فعالیتهای خوبی انجام می دهد و من را به یاد دوران قدیم و زمانی که برای تاسیس جامعه فکر و اقدام کردیم انداخت.

اوایل دهه 60 بود که من یکی از مدیران کارخانه فیلیپس بودم و با توجه به آشنایی که با قالبسازی داشتم و کارهای طراحی قالب و محصول و کارهای مختلف فنی را انجام می دادم و به کار قالبسازی بسیار علاقه مند بودم و همیشه دوست داشتم یک جامعه علمی و فنی برای  قالبسازان ایران به وجود بیاوریم  تا از آن طریق بتوان ضمن رهبری صنعت قالبسازی ، آموزشهای علمی قالبسازی در سطح پیشرفته و کاربردی به اعضا ارائه دهیم. روزی از آقای مهندس سیروس حشمتی موسس کارخانه آلتون که با ایشان همکاری نزدیکی در خصوص طراحی قالب و قالبسازی داشتم درخواست کردم دوستان و فعالین قالبسازی را جمع کنیم و موضوع تاسیس جامعه قالبسازان ایران را مطرح کنیم. در این ارتباط حتی بنده در آن زمان مبلغ 200 تومان برای چاپ کارت دعوت به ایشان دادم و بسیار برای شکل گیری جامعه مصمم بودم. ایشان از سختی های تاسیس جامعه کمی نگران بودند و پیشنهاد تاسیس جامعه قالبسازان شرق تهران را دادند و معتقد بودند که در اندازه کوچک شروع کنیم و به تدریج دامنه فعالیتمان را گسترش دهیم ولی بنده چون به تشکیل جامعه وسیعتر و بزرگتر را در ذهن داشتم بر تاسیس جامعه قالبسازان ایران اصرار داشتم. مدتی گذشت و ایشان رئیس اتحادیه ماشین ساز و فلزتراش تهران شدند و از بنده دعوت کردند که با توجه به علاقه ام به پیشرفت و رشد صنعت کشورمان با حضور در اتحادیه به ایشان برای ایجاد تحولات گسترده کمک نمایم. بنده پیشنهاد ایشان را قبول کردم و فعالیتهای خوبی در زمینه برگزاری کلاسهای آموزشی و تدوین سیستم آزمایش فنی انجام دادیم تا قالبسازی از حالت سنتی خارج و به صورت علمی و سیسماتیک انجام شود. دوره های مختلف آموزش فنی، نقشه خوانی ، نقشه کشی، طراحی قالب، محاسبات فنی، سیستمهای هیدرولیک و پنوماتیک و ... را برگزار کردیم و باعث پیشرفت اتحادیه و ایجاد تحولات خوبی در اتحادیه شدیم.

به یاد دارم که اولین سمینار قالبسازی در وزارت صنایع سنگین برگزار شد و در آنجا ما پیشنهاد تاسیس جامعه را به مسئولان و فعالین قالبسازی دادیم و مورد استقبال ایشان قرار گرفت و از همانجا ما با وجود تمام موانع و سختی های موجود مقدمات تاسیس جامعه را انجام دادیم . در ابتدا سعی نمودیم با برگزاری جلسات مختلف با اعضا اتحادیه ایشان را متقاعد نماییم که فعالیت جامعه  با کار اتحادیه تداخلی ندارد و بر کار علمی و فنی در جامعه تاکید داشتیم. در مرحله بعد ما درخواست تاسیس جامعه را برای وزارت کشور ارسال کردیم که خوشبختانه با استقبال مسئولان وزارت کشور مواجه شدیم  و با پیشنهاد ما موافقت کردند و مجوز تاسیس جامعه قالبسازان ایران را به ما دادند.

در ابتدا و با توجه به اساسنامه، شورای موسس تشکیل شد که در راس آن دبیر شورا قرار داشت و بنده افتخار دبیری آن شورا را داشتم که در واقع بالاترین مقام جامعه بود سپس با نظر شورا هیات اجرایی تشکیل شد که بنده به عنوان عضو آن هیات اجرایی انتخاب شدم.  و آقای بهین فر به عنوان دبیر هیات اجرایی وظایف مربوط به دبیرخانه را انجام می دادند.

از مهمترین فعالیتهای ما در سالهای ابتدایی برگزاری سمینار و دوره های آموزشی مرتبط با قالبسازی بود. که خوشبختانه در حال حاضر شاهد رشد و توسعه چشمگیر جامعه هستیم . برگزاری دوره های کاربری و انتشار نشریه از کارهای خوبیست که در حال انجام است که جا دارد از همه زحمتکشان از بدو تاسیس تا کنون تقدیر و تشکر کنم مخصوصا از هیات موسس آقایان بهین فر، مددی، شهرام نژاد،فلاحی و سایر اعضا شورا موسس که باعث و بانی این انجمن شده و برای پا گرفتن آن بسیار تلاش کردند و پایه و اساس جامعه را اصولی بنا نهادند.

بفرمایید در حال حاضر مشغول چه فعالیتی هستید؟

بنده پس از بازنشستگی چند سالی است مشغول کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه های مختلف علمی و فرهنگی و حتی عرفانی هستم . مخصوصا  لطف خداوند شامل حال بنده شد تا با شناخت بیشتر جهان هستی آگاهانه تر و سالمتر زندگی کنم و خدارو شکر به جای اینکه با کهولت سن از کار افتاده شوم احساس می کنم انرژی مضاعفی برای فعالیت پیدا کردم و نه تنها  سستی در من رخنه نکرد بلکه شاداب تر و سرزنده تر از دوران جوانی  دارم فعالیت می کنم. به طور مداوم زیر نظر استاد تربیت بدنی  مشغول ورزش هستم و خوشبختانه حس شادابی دارم برای همین احساس کردم با توجه به تجربیات ارزشمندی که در این صنعت دارم، بعد از سالها هنوز هم می توانم برای جامعه قالبسازان مفید باشم و فعالیت نمایم برای همین مجددا پا در عرصه صنعت گذاشتم و قصد دارم فعالیتهای موثر و گسترده ای برای صنعتگران مملکتم داشته باشم و برای رشد تولید کشورم خدمت کنم.

آیا جامعه قالبسازان ایران آن طور که شما در گذشته پیش بینی می کردید رشد و ترقی داشته است؟

من از کسانی که تابحال برای جامعه قالبسازان کار کرده و زحمت کشیده اند تقدیر و تشکر می کنم که جامعه را به این سطح رساندند و آن را مترقی کرده اند اما هنوز جای برای پیشرفت هست که ما جامعه قالبسازان ایران را بیشتر توسعه دهیم. خیلی از قالبسازان کشور نام جامعه قالبسازان را شنیده اند اما این جامعه نیازمند ارتباط و نزدیکی بیشتری با قالبسازان است و باید روابط گسترده تری ایجاد شود که افراد بتوانند از تشکیلاتی که اینجا هست بیشتر استفاده کنند. همچنین خدماتی که توسط جامعه قالبسازان ایران به صنعتگران داده می شود باید گسترده تر شود به ترتیبی که تیراژ مجله از ۲۰ هزار نسخه فراتر رود. چرا که ما خیلی بیشتر از ۲۰ هزار صنعتگر در ایران داریم پس باید هرکدام از این ها هر ماه یک نسخه از این مجله به دستشان برسد و با ذوق و شوق به دنبال نسخه های جدید مجله باشند انشالله که به آن جایگاه برسیم.

نقش جامعه قالبسازان و دولت در توسعه صنعت قالبسازی چیست؟

خوشبختانه قالبسازان ایران در سالهای اخیر با کمک جامعه رشد قابل قبولی از لحاظ علمی و فنی داشتند و باید این مسیر آموزش ادامه داشته باشد . با نگاهی به کشورهای پیشرفته خواهیم دید که استفاده از نرم افزارهای مختلف طراحی و ساخت در صنعت قالبسازی بسیار متداول شده است که لازم است سرفصل های آموزشی جدید تعریف و اجرایی شود . اکنون زمان استفاده قالبسازان از علم روز و تجهیزات نوین صنعت قالبسازی است که جامعه می بایست با اطلاع رسانی به فعالین آنها را تشویق به استفاده از علوم و تکنولوژی روز دنیا نماید.

صنعت قالبسازی صنعت مادر تمام صنایع است و با نگاهی به اطرافمان متوجه خواهیم شد که در ساخت اکثر وسایل و ملزومات زندگی از قالب و ابزار استفاده شده است و پس دامنه کاربرد قالبسازی بسیار گسترده است و هر چقدر قالبسازی پیشرفت نماید می توان به خودکفایی در تولیدات خوشبین تر بود .

به جای واردات قالبهای دسته دوم و یا قالبهای بی کیفیت و ارزان قیمت چینی بهتر است از قالبسازان داخلی جهت ساخت قالبها حمایت شود. دولت می بایست برای توسعه صنعت قالبسازی تمهیداتی بیاندیشد و انجمن برای متقاعد نمودن دولت جلسات هم اندیشی برگزار نماید و راهکارهایی برای توسعه قالبسازی پیشنهاد کند.

قالبسازان ما بیشتر درگیر مسائل پیرامونی هستند و دغدغه هایی برای تامین مواد اولیه و ابزار آلات با کیفیت و قیمت مناسب، مشائل بیمه و مالیات و ...  را دارند. می توان با یک برنامه ریزی دقیق در سطحی گسترده نیازهای اعضا را شناسایی و اقداماتی جهت برآورده شدن آنها انجام شود تا قالبسازان وقت و تمرکزشان به جای مسائل حاشیه ای به طراحی های نوین و ساخت قالب با کیفیت معطوف شود.

دولت می بایست با بررسی و تحقیق جامع و استفاده از نیروهای خبره نسبت به انجام حمایت هایی معقول از صنایع مختلف اقدام کند و صنعت قالبسازی با توجه به نقش پر رنگی که در رونق صنایع و اقتصاد کشور دارد نیازمند حمایتهای بیشتر است و با انجام این حمایتها از طرف دولت و نوسازی و تجهیز صنایع مادر همچون قالبسازی و ماشین سازی زمینه رونق اقتصادی فراهم خواهد شد. امیدوارم با استفاده از تجربیات افراد متخصص و آگاه بهترین تصمیم در جهت صلاح و خیر مردم گرفته شود.

آیا برای همکاری با هیات مدیره جدید آمادگی دارید ؟

اگر مورد پذیرش باشد و ما را بپذیرند چرا که نه ما دین خودمان را به جامعه قالبسازان ادا کنیم.

سخن آخر ؟

آرزوی من این است که همه اعضای جامعه ما همه با هم صمیمی، دوست، مهربان و با عشق ورزی به یکدیگر زندگی کنند و یکدیگر را از خود جدا نبینند چرا که همه ما یکی هستیم و همه ما واحد هستیم.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد