ارسال پاسخ

۴ دى ۱۳۹۵

istma.ir

گزارش سیزدهمین نمایشگاه متالورژی ایران (ایران-متافو)

سیزدهمین نمایشگاه متالورژی ایران با نام ایران متافو ۷-۴ آذر 1395 در هفت سالن در مساحت 20000 متری با حضور بیش از 440 شرکت داخلی و 20 کشور خارجی از جمله ایتالیا، آلمان، سوئد، کره جنوبی، چین، لهستان، دانمارک، سوئیس، بلژیک،اسپانیا، انگلیس، استرالیا، هلند، فرانسه، روسیه، آمریکا، ترکیه، هند، جهوری چک و ژاپن و همچنین ۲۵ تشکل علمی و صنفی از جمله جامعه قالبسازان ایران برگزار شد.
 صبح روز اول برگزاری نمایشگاه، برف و کولاک شدید تهران را سفید پوش و ترافیک، رفت و آمد را غیر ممکن کرده بود. با وجود ترافیک و برف سنگین مهندس نعمت زاده وزیر سازمان صنعت و معدن با مشقت های فراوان خود را به محل نمایشگاه رسانده و در مراسم افتتاحیه نمایشگاه شرکت کرده بود. به همین خاطر مجری برگزار کننده نمایشگاه دکتر عبدالکریم جلالی در پیامی نعمت زاده را پدر صنعت لقب داده و از ایشان تشکر و قدردانی کردند. برف پاییزی نمایشگاه را در روز ابتدایی از رونق انداخت اما در روزهای بعد استقبال خوبی از نمایشگاه صورت گرفت.
خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی مصاحبه ای با مهندس نعمت زاده انجام داد که او در پاسخ به سوالات گفت: یکی ازاهداف اصلی سیاست های اقتصاد مقاومتی ایجاد ارزش افزوده است ، تلاش می کنیم در بخش هایی که ظرفیت کافی نداریم با کمک سرمایه گذاران زنجیره تولید از معدن  تا محصول نهایی تکمیل شود .
وی نمایشگاه ریخته گری امسال را از لحاظ تنوع و تعداد شرکت کنندگان خارجی مثبت ارزیابی و افزود:  بیشترمحصولات جنبی صنعت ریخته گری در این  نمایشگاه عرضه شده است که خودکفایی ملی را نشان می دهد و این نمایشگاه ها مشوقی برای پیشرفت است .
مهندس نعمت زاده با بیان اینکه 7 طرح توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت تکلیف شده است که مرتب  رصد می شود گفت: یکی از این طرح ها  فعال تر کردن صنایع متوسط و کوچک است که با کمک بانک ها با روند مناسبی پیش می رود .
وی تکمیل زنجیره تولید صنعتی و راه اندازی 33 طرح ملی را نیز از طرح های دیگر اقتصاد مقاومتی برشمرد و تصریح کرد: بخشی از این طرح تاکنون به بهره برداری رسیده است و بقیه طرح ها نیز تا پایان سال افتتاح خواهد شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ارتقای توان رقابت پذیری صنایع کوچک و توسعه صادرات را از طرح های دیگر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: برای رفع موانع در این بخش ها نیز با هماهنگی با سایر دستگاه های متولی در حال پیگیری هستیم و امیدواریم در انجام آن سرعت گیرد.
وی با اشاره به اینکه بیش از 90 هزار واحد صنعتی داریم که برخی ممکن است تعطیل شود و واحدهایی به جای آنها راه اندازی شود اما  به طور خلاصه  در این سه سال درجهت راه اندازی واحدها تلاش کردیم و واحدهای متوقف امروز اغلب واحد های کوچک ومربوط به بیش از 3 سال گذشته است.
ایران متافو، متشکل از هفت نمایشگاه با موضوع صنعت متالورژی است:
 

1- معدن و صنایع معدنی Minexpo

2- آهن و فولاد Steelexpo

3- نسوزها و سرامیک‌های صنعتی Refrexpo

4- ریخته‌گری، قالب‌سازی و آهنگری و ماشین کاری Castexpo

5- کوره‌های صنعتی و عملیات حرارتی Furnexpo

 6- فلزات غیرآهنی Noferexpo

7- پروژه‌های صنعت و معدن Projexpoاین مسئله بر اثرگذاری و جامعیت نمایشگاه می افزود و فرصتی برای تعامل بخش های مختلف این صنعت با یکدیگر فراهم می آورد.
 
پنجمین دوره مسابقات ریخته گری دانشجویی با همکاری اتحادیه دانشجویی انجمن های علمی دانشجویی مهندسی مواد کشور و دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد. ریاست گروه داوران این مسابقات را پروفسور جلال حجازی چهره نامدار متالورژي كشور بر عهده داشتند. در پایان مسابقات رتبه اول به تيم iut casting از دانشگاه صنعتی اصفهان، رتبه دوم تيم iust foundry از دانشگاه علم وصنعت تهران ، رتبه سوم مشترک تیم های تواناذوب از دانشگاه فنی حرفه ای کاشان و تیم spadan casting از دانشگاه فنی مهاجر اصفهان تعلق گرفت.


ولی ملکی در گفت و گو با خبر خودرو اعلام کرد
واردات خودرو و قطعات بی‌کیفیت رسیدگی خواهد شد
رییس کمیته صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت به زودی کمیسیون با دعوت از خودروسازان و قطعه‌سازان به بررسی جریان واردات خودرو و قطعات بی‌کیفیت رسیدگی خواهد کرد.
ملکی با اشاره به دانش و توان قطعه سازان برای تولید قطعات مدرن افزود: امروز دولت باید با جدیت هرچه بیشتر در مقابل واردات قطعات و خودروهای بی‌کیفیت ایستاده و از ورود این قبیل کالاها جلوگیری کند.
به گزارش خبر‌خودرو ملکی وجود مدیریت‌های دولتی را عاملی بر ادامه سیاست‌های گذشته در صنعت خودرو دانست و اظهار داشت: برای خروج از سیاست مونتاژکاری و تدوین نقشه راه جدید در صنعت خودرو، باید موضوع خروج دولت از صنعت خودرو جدی‌تر‌ دنبال شود.
وی در ادامه ارتباط میان دانشگاه و صنعت را از راهکارهای بهبود کیفی و ارتقای تولید خودرو و قطعات در کشور دانست و گفت‌: متاسفانه برخی شرکت‌ها به جهت هزینه کمتر اقدام به واردات قطعاتی می‌کنند که قطعا جریان تولید و کیفیت در صنعت خودرو را تحت تاثیر قرار خواهد داد.


 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد